Skleněná krása

11. listopadu 2011 v 11:03 |  kultůra
V rámci brněnského dne s mamkou a s Tádou jsem se pouze s ženskou částí doprovodu vydala do Paláce šlechtičen na výstavu Skleněná krása aneb Historie (nejen) vánočních ozdob. Očekávání bylo nulové, o to větší ale bylo moje překvapení.

Přestože výstava zabírá poměrně malý prostor (co taky chtít za padesát korun), je plná zajímavostí. A přestože se až na výjimky zabývá jen vánočními ozdobami, ani trochu nenudí.


- Část expozice -

Hned na začátku jsme obdržely brožurku a také dětskou hru, kterou jsem samozřejmě nemohla odmítnout, a tak jsem během procházení mezi jednotlivými exponáty hledala ve vitrínách i odpovědi na záludné otázky.

Základním stavebním kamenem výstavy jsou skleněné vitríny. V jedné najdete kupříkladu špičky na vrchol vánočního stromku, v další ozdoby seřazené podle barevného spektra, v další zase neuvěřitelné anomálie (aneb pověsíte si na smrček radši čuníka, nebo mrkev?).

- Mamka jako mořská panna, já jako sultán solimán -

Vitríny jsou doplněny ozdobenými umělými stromky, z nichž je každý laděn do jiného stylu. Jeden dosněhova, další je naopak ověšen vším možným, jen ne klasickou vánoční kuličkou.

Výstava nabízí náhlednutí do historie, kdy si zavzpomínala nejen mamčina duše, ale občas i ta moje. Opomenuta ale není ani současná tvorba, takže se návštěvníkovi nabízí průřež posledními zhruba 150 lety. Dějiny vánočních ozdob jsou tu demonstrovány na téměř třech tisících skleněných kousků.

Zábavu pro děti, tedy vyplňování kvízů a závěrečné zdobení stromu na papíře, musím taktéž ohodnotit kladně. Jen mě to zabavilo asi na dvacet minut, a to už jsem z dítěte pár let odrostlá (aspoň tedy fyzicky, že).

- Kristýnka si zdobí stromeček -

Ve výsledku jsem tedy spokojená. Výstavě se dá vytknout téměř jen stereotypnost, na druhou stranu s třemi tisíci ozdobami se toho moc vymyslet asi nedá. Já tedy děkuju za nečekanou zábavu, příjemný zážitek a naladění na vánoční čas.

Hodnocení: * * * * * * * * * *
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama