Jak upéct muffiny

4. prosince 2011 v 23:58 |  střípky
Muffiny jsou moje parketa. Nepeču je sice každý týden, nedělám je nijak zázračně oslňující a chuťové pohárky omračující, ale dělám je ráda a je to jeden z mých asi pěti pečících umů. Až na výjimky (historie si tuším pamatuje jedinou) dělám muffiny stále podle stejného receptu. Proč také něco měnit, když to chutná? Muffiny mě chytly hlavně proto, že se při jejich zdobení můžu vyřádit (a to i navzdory svému tvůrčímu antitalentu) tak jako u jiných pečených věcí ani zdaleka. Pokud byste se do muffinů také rádi pustili, nabízím vám svůj recept (upozorňuju ale, že jsem zastáncem metody "od oka") a postup doplněný o fotky. Dobrou chuť!

Potřebujeme:
- polohrubou mouku a cukr (v poměru 2:1)
- 1-3 vejce (1 vajíčko cca na 10 muffinů)
- mléko, olej (víc mléka, pokud upřednostňujeme linii, více oleje, pokud upřednostňujeme chuť)
- čokoládu na vaření
- vanilkový cukr, prdopeč
- zdobení
... a samozřejmě košíčky a formu na muffiny


1. Košíčky si vyskládáme do formy

2. Smícháme mouku, cukr, olej, mléko, vanilkový cukr a vejce tak, aby bylo těsto spíš řídké než husté, ale ne zas příliš. Dle konzistence přidáváme sypké ingredience nebo naopak ty tekuté.

3. Těsto pečlivě zamícháme. Jakmile získá správnou hustotu i chuť, přidáme prášek do pečiva (každý, jak je zvyklý, já dávám většinou půl sáčku) a opět zamícháme.

4. Nyní si nakrájíme čokoládu na menší kousíčky. Na 12 muffinů stačí zhruba šest kostiček čokolády, ale opět záleží na individuální chuti.

5. Čokoládu nasypeme do těsta a jemně vmícháme.

6. Lžící nebo menší naběračkou plníme košíčky, dokud těsto nedosáhne pár milimetrů pod vršek košíčku.

7. Již během plnění košíčků si předehřejme troubu. Následně pečeme na 180°C, jednoduše dokud nejsou muffiny hotové (záleží na typu trouby, pečení ale trvá průměrně kolem půlhodiny).

8. Hotové, lehce nahnědlé a "nabobtnalé" (což mě se tentokrát bůhvíproč nestalo) muffiny vyndáme z trouby a necháme vychladnout.

9. Čas na zdobení. Jako základ používám většinou čokoládu uvařenou ve vodní lázni, pokud ale není dostupná, lze si vystačit i s polevou v sáčku. Na ni můžete nasypat cokoliv od kokosu přes oříšky nebo sušené ovoce až po různé speciální zdobení, jak to dělám já. Fantazii se meze nekladou.

10. Hotovo :)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama