Téma týdne: Pravopis

15. prosince 2011 v 23:57 |  kaňky
Před zápočtem jsem neměla na blog moc čas, takže ani tématům týdne jsem nevěnovala pozornost. Nyní už mám ale prázdniny, a tak jsem sem zavítala zjistit, jaké že téma bylo zvoleno pro tento týden. A nestačila jsem se divit, tentokrát je mi téma týdne psáno opravdu na míru (a nejen proto, že jsem v úterý zdárně zdolala diktátovou překážku a za odměnu tak dostala připuštění ke zkoušce :)).

Všichni, co mě opravdu znají, vědí, že jsem pravopisem tak trochu posedlá. Alespoň v porovnání s normálním člověkem. Nejsem všeználek a hlavně nedávné studování Pravidel českého pravopisu mě utvrdilo v tom, že mám v této oblasti stále velké mezery. Ale jedna věc je být dokonalým bohemistou a druhá mít alespoň základní znalost. Tu, která mnohým lidem bohužel chybí.

A to je něco, na co jsem dost háklivá. Spoustu kamarádů už jsem přivedla téměř k šílenství, když jsem několikrát (veřejně) zareagovala na jejich chyby. Naopak mě přivádějí k šílenství právě ony pravopisné chyby, tím spíš když jsou někde oficiálně zveřejněné. Stačí jedno špatné í/ýčko nebo chybějíci interpunkce a já si zoufám nad našimi mluvnickými znalostmi.

A právě proto, když nějakou do očí bijící chybu odhalím, mám potřebu na ní reagovat. S pocitem, že tím dělám něco pro ten náš krásný jazyk a pro to, aby se veřejně objevilo alespoň o jedno "viť" nebo o nějaké ty "keci" míň.

Dost možná je to marná snaha. Ale nehodlám zabřednout do totální pasivity a když bude něco na mém monitoru "vyplívat", tak to, maximálně s povzdechem, přejít. To si, češtino, nezasloužíš!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama