TOP 10 důvodů, proč miluju Vánoce

17. prosince 2011 v 23:03 |  topz
Do Vánoc zbývá už pouhý týden. Já Vánoce zbožňuju. Vždycky to tak bylo a snad vždycky bude (před Vánocema se naivní myšlenky tolerují, ne?). Štědrý den je jedním z nejoblíbenějších dnů v každém mém roce, ne-li tím úplně nejoblíbenějším. Ale mám ráda Vánoce především jako celek - s obdobím, které jim předchází a kdy se tak moc těším, až bude čtyřiadvacátého, ale i s obdobím, které po nich následuje, kdy si jen užívám klid, pohodu a doznívající vánoční atmosféru.

Nabízí se tak otázka Proč? Proč mám tak ráda svátky, které jsou pro spoustu lidí stresem, které jsou v dnešní době označovány za konzumní a které staví do popředí materalistické hodnoty proti těm, které si, jak se říká, nemůžeme koupit? Proto...


1. Vánoční atmosféra
Bez vánoční atmosféry by Vánoce (alespoň ty moje) nebyly tím, čím jsou. Atmoška dodává Vánocům to pravé kouzlo, to "něco" navíc, díky čemuž jsou pro mě tak nezapomenutelné. Ale je pravda, že kdyby nebylo níže zmíněných věcí, nebyla by vlastně ani atmosféra.

2. Pohádky
Nehledě na rok narození, který hlásá moje občanka, pohádky miluju. Jako každý mám samozřejmě ty oblíbenější i ty méně oblíbené (odpusť, Pyšná princezno). Jednoduše se mi ale líbí představa, že když během Vánoc v podstatě v jakýkoliv čas usednu k televizi, naladím alespoň na jednom kanálu pohádku. A ono není vůbec na škodu oprostit se na týden od krváků a stupidních komedií, což je tak zhruba vzorek, který nám televize běžně nabízí.

3. Štědrovečerní večeře
Klobása, řízek a bramborový salát. Štědrovečerní večeře je pro mě absolutní lahůdka a jedno z mých nejoblíbenějších jídel vůbec. I v tomto případě lze najít jisté kouzlo, za celý rok se totiž u nás doma bramborový salát s řízkem nebo klobásou neuvaří. Štědrovečerní večeře pak získává punc výjimečnosti.


4. Rodina
Nikdy jindy se v podstatě takhle všichni čtyři dohromady nesejdeme. O Vánocích ale společně zhlédneme alespoň jednu pohádku/film, všichni se podílíme na vánočních přípravách a hlavně samozřejmě povečeříme u jednoho stolu v ten samý čas, což je u nás dost rarita.

5. Dárky
Nebudu pokrytecky tvrdit, že dárky mě o Vánocích nezajímají. Zajímají. Ráda dostávám milé věci od svých blízkých, které mi připomenou, že mě mají dotyční rádi. Stejně tak mě ale baví i dárky dávat. I když to zní asi jako klišé, je to tak. Ale hlavně - dárky nehrajou v mých Vánocích prim. Štědrý den bych si rozhodně zvládla užít i bez nich, ale proč vynechávat takovou příjemnou část? :)

6. "Tradice"
Uvozovky jsou v tomto případě opravdu na místě. Neházíme doma pantoflem, nelijeme olovo a na posílání lodiček dost často zapomeneme. Ale máme takové ty svoje tradice. Každoročně chodíme s Tádou v podvečer na procházku. Během štědrovečerní večeře smí od stolu vstát pouze taťka. Od desíti večer se tři čtvrtiny rodiny účastní štědrovečerního zpívání na mnichovohradišťském náměstí. A výčet by mohl bez problémů pokračovat...

7. Prázdniny
Ať už jsou Vánoce jakékoliv, pro studenty vždycky znamenají prázdniny. A pokud jste právě i vy studenty, jistě pochopíte, že i tohle je důvod, proč dát Vánocům pár pomyslných bodů k dobru.

8. Koncerty
Kdyby Vánoce neměly takové kouzlo, neměly by je ani vánoční koncerty našeho sboru. Ale mají ho (jak Vánoce, tak koncerty). Každoročně se tak díky našim předvánočním vystoupením pomalu ale jistě ladím na Vánoce.


9. Cukroví
Jako by nestačilo, že moje tělo dostane zabrat při štědrovečerní večeři (jejíž obsah obědvám či věčeřím minimálně další dva dny po Vánocích), druhou zkoušku musí zvládnout při mém požírání vánočního cukroví. Je to hřích jako blázen, ale já nedovedu odolat.

10. Předvánoční úklid
Jistě, nemám předvánoční úklid ráda. Nikdo ho nemá rád. Ale má pro mě jednu výhodu - vzhledem k tomu, že se provádí před Vánocemi, které si chci co nejvíc užít, o což se uklizený pokoj může zasloužit, je období před Štědrým dnem jedinou dobou v roce, kdy se k úklidu vážně dokopu.
 


Anketa


Komentáře

1 Bad girl Bad girl | 18. prosince 2011 v 15:11 | Reagovat

Nějaké kořeny/důvody tradice, že od stolu vstává pouze taťka? U nás totiž vstává pouze mamka, tak přemýšlím, kde se stala chyba :)

2 MoTeelka MoTeelka | 20. prosince 2011 v 0:25 | Reagovat

[1]: Týjo, tak to nevim. Ale kdo je u vás hlava rodiny?

3 Bad girl Bad girl | 21. prosince 2011 v 8:33 | Reagovat

Hmm, nejspíš jsi na to kápla :D

4 Edita Edita | E-mail | 18. listopadu 2013 v 13:24 | Reagovat

ani jeden z 10 důvodu není ten PRAVÝ....Na vánoce si celým srdcem připomínám, že se mi narodil Spasitel...

5 Dana Kader Dana Kader | 2. prosince 2015 v 15:21 | Reagovat

Já miluju česko a ty naše vánoce jsou prostě to nejlepší, co může být! Víc u mě na blogu:-)

https://danakader.wordpress.com/2015/12/02/jak-se-mi-zije-v-cesku/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama