Culture for people

16. května 2012 v 12:09 |  kultůra
Kultura ve svém užším slova smyslu je pro mnoho z nás nezbytnou součástí našich životů. Kromě toho, že se během našeho kulturního života zpravidla výborně bavíme, nás ale kultura především (budiž, pro někoho je to především o zábavě) obohacuje - mění náš pohled na svět, naše názory a rozšiřuje nám obzory. Kultura ale v mnoha případech bohužel není levnou záležitostí a právě cena nám občas znemožňuje její plné využívání. Když ale budete vědět, jak na to, spoustu kulturních akcí si budete moci užít i zadarmo.První skupinou akcí jsou ty, které jsou zdarma vždy a pro všechny. Premiérového filmu nebo Hamleta na prknech, která znamenají svět, se bez vstupného nedočkáte asi nikdy, nabídka výstav a dokonce i koncertů či festivalů zdarma ale není vůbec špatná. Asi nejpočetnější skupinu tvoří právě ona muzea a galerie. Za velké, propagované výstavy se samozřejmě platí, i tak lze ale najít mnoho těch dobrých, které si užijete i bez peněz. Já v poslední době navštívila zdarma například pražské výstavy Romana Týce a Andyho Warhola, v Brně zase nedávno ukončenou zajímavou expozici Věznice: místo pro umění.

Pokud máte raději hudební zážitky, také si můžete přijít na své, i když obecně platí, že zdarma jsou spíše koncerty začínajících a neznámých kapel. Existuje ale hrstka festivalů, které mají co nabídnout navzdory nulovému vstupnému. Příkladem za všechny budiž podzimní celorepublikový T-music Back to school, jarní brněnský VUT Majáles nebo skoro prázdninové United Islands v hlavním městě.


U kin a divadel je situace složitější. Divadelní představení vám zadarmo zahrají leda ochotníci či různá studentská divadla. Vůbec to ale nemusí znamenat méně kvalitní zážitek. Třeba zrovna dnes hraje patnáct let fungující divadlo FI zdarma hru Rychlé šípy na kolenou, což může být celkem zábava.

I filmy můžete zhlédnout bez peněz, jen je třeba počítat s tím, že nepůjde o aktuální novinky, ale spíš o starší nebo opět studentské snímky. Filmové promítání nabízí spousta institucí. Třeba brněnská Moravská galerie promítala jako doprovodný program ke zmíněné vězeňské výstavě opakovaně Vykoupení z věznice Shawshank a dokument René. Ve zdejší Moravské zemské knihovně zase pravidelně jednou měsíčně probíhají filmové pondělky. Různé projekce organizují také vysoké školy.

Zapomenout nelze ani na originální nezařaditelné akce, které jsou taky hodně často zdarma. Muzejní noc, Zombie Walk, Férová snídaně, módní akce ve stylu Code:Mode (s výjimkou toho posledního, kde se vstupné platilo), Brněnský Lunapark, Ignis Brunensis a další.


Ve všech těchto případech je ale základem mít o akcích přehled. Skvěle v tomto případě poslouží různé kulturní měsíčníky či čtrnáctideníky jako KULT. či Metropolis. Úplně nejlepší vychytávkou, bohužel ale jen pro hlavní město, je facebooková stránka Co je v Praze zadarmo?, která je opravdu nabitá zajímavými akcemi a už jsem ji mnohokrát využila. Stránka má i brněnskou odnož Co je v Brně zadara?, ta ale nefunguje zdaleka tak dobře.

Tím ale možnosti neplacené kultury zdaleka nekončí. Další skupinou jsou speciální akce, kdy vybraný objekt otevře své brány na jeden určitý den zdarma. Kupříkladu pražská botanická zahrada letos zpřístupnila své prostory zdarma na první jarní den. Moravská galerie zase umožnila na MDŽ volný vstup všem ženám (dobrá, uznávám, že to je trochu genderově nekorektní). Akcí podobného rázu je i zmiňovaný Festival muzejních nocí.

Další nezanedbateolnou možností jsou soutěže. V nich lze vyhrát nejčastěji vstupenky na koncerty, ale i do divadla. Takže pokud zvažujete nějakou akci, ale nechce se vám za ni utrácet, není nic jednoduššího, než zadat do google spojení "název akce soutěž" a zpravidla skutečně něco najdete. Takto jsem třeba já vyhrála lístky na Brněnský Majáles, viz zde.


Pokud jste rození smolaři a v podobných soutěžích zásadně nevyhráváte, máte možnost vyzkoušet tzv. kreativní soutěžení. V něm nejde o štěstí, ale o vaši nápaditost. Zpravidla jde o to vytvořit fotku (eventuelně video), která se nějakým způsobem vztahuje k vybrané akci nebo kapele, která soutěž organizuje. Touhle cestou jsem já přišla ke skvělému balíčku od Wohnoutů zahrnujícímu i dvě vstupenky na koncert.

Poslední cesta k volnému vstupu, která mě teď napadá, je tak trochu elitářská. Jde jednoduše o to mít někde známého nebo být sám v pozici, která vstup zdarma umožňuje. Takhle jsem se já dostala díky psaní pro Topzine.cz na filmový festival Cinema Mundi nebo na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti.

Doufám, že jsem vám trochu rozšířila obzory. Pokud si kulturu rádi vychutnáváte a nebráníte se žádné možnosti, jak ušetřit (kdo by se taky bránil), čeká na vás v brzké době článek podobného ražení. Tentokrát si sicece budete muset na kulturní akci muset vzít pěněženku s sebou, poradím ale, jak z ní vytáhnout co nejmenší obnos.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama